ponedeljek, 18. november 2013

Sulejman II. Veličastni

Sulejman II. , deseti sultan Osmanskega cesarstva, * 6. november 1494, † 5./6. september 1566.
Vladal je od leta 1520 do smrti leta 1566. V Evropi je najbolj znan kot Sulejman Veličastni, na Vzhodu pa kot Zakonodajalec , ker je reformiral osmanski pravni, upravni in šolski sistem.
Bil je najuglednejši vladar 16. stoletja. Med njegovim vladanjem je Osmansko cesarstvo doseglo svoj vojaški, politični in gospodarski višek. Osvojil je Beograd, Rodos in večino Ogrske, pred Dunajem pa so se leta 1529 njegova osvajanja v Evropi ustavila. Cesarstvu je priključil večino Bližnjega Vzhoda in velik del severne Afrike vse do zahodne Alžirije. Osmanska vojna mornarica je popolnoma obvladovala vzhodno Sredozemlje, Rdeče morje in Perzijski zaliv.
V Osmanskem cesarstvu je uvedel obširne družbene spremembe in reformiral šolstvo, davčni sistem ter zemljiško in kazensko pravo. Njegov zakonik (Kanun) je ostal v veljavi še nekaj stoletij po njegovi smrti. Izkazal se je tudi kot pesnik in zlatar in velik pokrovitelj kulture.
Poročen je bil s Hürrem Sultan (Rokselana), dekletom iz harema, kar je bilo v popolnem nasprotju z osmansko tradicijo. Z njo je imel pet otrok, med katerimi je bil tudi njegov naslednik sultan Selim II. Med Sulejmanovim vladanjem se je ozemlje Osmanskega cesarstva skoraj podvojilo in je ob njegovi smrti merilo približno 8.000.000 km².




Gledaš telenovelo Sulejman Veličastni? 

Če da, ali misliš, da nadaljevanka odraža dejanske razmere v državi in na dvoru v tistem času? 
Kaj ti je v nadaljevanki všeč in kaj ne? 
Odgovori na eno ali več vprašanj, lahko pa enostavno izraziš svoje mnenje o Sulejmanu ali nadaljevanki.



Sulejman Veličastni






1 komentar:

  1. Anja!
    Telenovela Sulejman Veličastni mi je zelo všeč!!! Uživam, ko opazujem dvor, oblačila, nakit. Všeč mi je, ko zasledim mnogo zgodovinskih dejstev. Lepo je pokukati v svet takratnih odnosov med ljudmi. Še bi lahko naštevala. Je izvrsten vir za učenje tega dela zgodovine z upoštevanjem, da ne smemo pozabiti na umetniško svobodo, ki je vsekakor tu prisotna...

    OdgovoriIzbriši